Mayıs 3, 2020

Google haritalarda ilk sırada çıkmak için yapılması gereken 5 hamle

ile admin

Google haritalar, günümüzde kullanıcıların aradıkları hizmet ya da ürünlerde en hızlı hedeflemeyi sağlayan araçlardan biri haline geldi. Günümüzde cep telefonlarının (mobil arama) daha yaygın kullanılır hale gelmesi ile birlikte arama motorlarında haritalar daha çok gözle görünür hale geldi. Bu yazımızda Google haritalarda ilk sırada çıkmak için yapılması gereken 5 hamleyi sizler için hazırladık.

Google haritalarda ilk sırada çıkmak anahtar kelimenin zorluğuna bağlı düzenli çalışma gerektirir.

Google haritalarda ilk sırada çıkma

Google haritalarda ilk sırada çıkmak için anahtar kelimenin özelliği, kaç kelime olduğu, ulusal mı yoksa yerel bir anahtar kelime mi olduğu gibi kriterler öncelikli olmak üzere 100’ün üzerinde algoritma devreye girmektedir. Bugün sizlerle en önemli 5 tanesini paylaşıyoruz.

Terminoloji olarak İşletmenizi Google Haritalara eklemeniz için öncelikle Google İşletmem (ingilizce Google Business) hesabınızın olması ve hesabınıza işletme kaydı yapmanız gerekiyor.

Harita başlığında anahtar kelimenin geçmesi

Belirlediğiniz anahtar kelimenin, arama sonucu Google haritalarda görünür olması, haritada bulunması için pratik çözümlerden ilki Google İşletmem’de düzenleme yaparak İşletme başlığını öncelikli anahtar kelime olarak belirlemeniz gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse Google harita ilk sıra kelimesi için bir harita çalışması yapacaksak;

 • “Cemaleddin Saraç | Google harita ilk sıra” başlıklı bir harita başlığı yerine öncelikli çıkmak istediğimiz kullanıcıların aradığı kelimeleri öne almak “Google harita ilk sıra | Cemaleddin Saraç” vb. faydalı olacaktır.
 • Eğer kurumsal değer ifade eden bir şirketiniz varsa, haritanızda başka şirketinizin ya da herhangi bir marka kelimesinin dışında bir sözcük ya da sözcük öbeğinin kurumsallığınızı bozacağından korkuyorsanız yeni bir harita başvurusunu Google Business bağlantısından yapabilirsiniz.

Haritanıza bağlı internet sitenizin olması

Haritanıza bağlı bir internet sitenizin olması ile Google Haritalarda indekslenme oranı artırmaktadır. Google Business konsolundan internet sitenizi haritanıza bağlayabilir ve eşleştirebilirsiniz.

Haritanızın internet sitesi ile bağlantısı olması kullanıcı deneyimi açısından da değerlidir. Haritanızı gören kişi sizi direkt arayacağı gibi, internet sitenize girip bilgi de alabilir.

İnternet sitenizin anahtar kelimenizde SEO açısından indeksli ve üst sıralarda olması Google haritalarda İşletmenizin sıralamasını yükseltir.

Google haritalarda ilk sırada ya da ilk sayfa olan 3 sırada çıkmak için yapılması gereken önemli bir diğer konu da İşletmenizin bağlı bulunduğu internet sitenizin haritalarda çıkmasını istediğiniz anahtar kelimede SEO açısından değerli ve üst sıralarda çıkmasıdır.

Özellikle Google İşletmem kaydında, anahtar kelimeniz başlıkta yer alıyor ama Google Haritalarda görünürlük elde edemiyorsanız, bağlı internet sitenizin SEO açısından anahtar kelime verimliliğinin düşük olduğu yüksek olasılıktadır.

Google İşletmenizde Anahtar Kelimeniz ile Alakalı Görsel İçerik olmalıdır.

Hizmetiniz ya da ürününüz hangi sektör ile ilgili ise, o alanda yüksek çözünürlükte fotoğrafların ve videoların olması, görsel verilerin düzenli yenilenerek güncellenmesi, Google işletmenizin Google haritalarda ilk sıra ve ilk sayfada çıkması için önemli bir etkendir.

Google harita ilk sayfada çıkma
Google harita ilk sayfada çıkma

Google Kullanıcı Yorumları, Google haritalarda ilk sayfada çıkmak için etkilidir.

Google Kullanıcı yorumları, işletmenizin Google haritalarda ilk sayfada çıkması için bir diğer önemli etkendir.

Google kullanıcı yorumları,

 • Fake olmayan gerçek hesaplardan yapılmış olması,
 • Daha önce çok sayıda farklı yere yorum yapmış kişilerce yapılması
 • Yapılan yorumlarında yüksek yıldız olan 5 yıldız ya da 4 yıldız ile değerlendirilmesi
 • Yorumların bir cümleden ve en az 4 kelimeden fazla olarak yapılması

Google haritalarda ilk sırada ve ilk sayfada çıkma olasılığınızı artıran etkenler arasındadır. Kullanıcılar açısından bakıldığında ise, yüksek yorum puanı, içerik açısından yazılan doyurucu yorumlar kullanıcının sizinle iletişime geçme oranını artırmaktadır.

Özetle: Google haritalarda ilk sayfada çıkmak için ne yapılması gerekiyor

 1. Google İşletme kaydının yapılması ve İşletme başlığında istenilen Anahtar kelimenin yer alması
 2. Haritanızada görünecek Google İşletmenizin ilgili bir internet sitesine bağlı olması, ilişkilendirilmesi
 3. İnternet sitesinin anahtar kelimede SEO çalışmasının yapılmış olması
 4. İşletmenizde görsel içeriklerin verimliliği, fotoğraf ve videoların anahtar kelime ile alakalı ve güncel olması
 5. Google harita yorumlarınızın kaliteli, yüksek puanlı olması

Google haritalarda ilk sırada çıkmak için yapılması gereken 5 hamle olarak ifade edilebilir. Tabi ki Google haritalarda ilk sıralarda çıkmak için farklı algoritmalar ve yapılması gerekenler de olsa da en önemli 5 etkeni sizler için yazdım.