SEO Uzmanı

SEO Uzmanı, internet siteleri, görsel içerikler (fotoğraflar ve videolar), haritalar dahil olmak üzere kişisel ve kurumsal verilerin arama motoru optimizasyonunu yapan kişilere verilen isimdir. Günümüzde dijital dünyada marka ve kurumların bilinirliklerini artırmak için kullanılan Arama Motoru Optimasyonu (SEO) çalışmalarını yürüten ve koordine eden kişiye SEO Uzmanı adı verilir.

SEO Uzmanı nasıl olunur?

SEO Uzmanları, herhangi bir üniversite eğitimi olmayan, arama motorlarının değişimleri ve verdikleri bilgileri analiz ederek kendini geliştiren kişilerdir. Formal bir eğitimi olmamak ile birlikte kişiler kendileri geliştirerek, internetten araştırarak, piyasada faaliyet gösteren uzmanlardan eğitim alarak, Arama motorlarının SEO alanında kendi platformlarında oluşturdukları rehberlerden faydalanarak SEO Uzmanı olabilirler.

İyi bir SEO Uzmanı olabilmek için neler yapılmalıdır?

İyi bir SEO Uzmanı olabilmek için öncelikli olarak bilişim alanında altyapınızın olması SEO alanında hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra;

 • Html ve CSS kodlamayı bilmeniz SEO için gereklidir.
 • Temel düzeyde görsel tasarım bilmek, SEO için gerekli alt etiketleri dahil projelerinizde hızlı çalışabilmeniz için önerilmektedir.
 • Daha önce web tasarım yapmış olmak SEO çalışmalarında daha kolay ilerleyebilmenizi sağlamaktadır.
 • SEO Uzmanı kişinin aritmetik zekasının güçlü olması, matematik alanında pratik olması çalışmalarına pozitif yansımaktadır.
 • Kısa, Orta ve Uzun vadeli planlamalar yapabilen, sabırlı olan, günlük veri ve analiz raporlama becerisine sahip bireyler SEO çalışmalarında vizyon yaratırlar.
 • Arama motorlarının dünyanın en gelişmiş web siteleri olmaları sebebi ile sürekli güncellenmekte ve kendilerini yenilemektedirler. SEO alanında kendini geliştirmek isteyenler sürekli güncel verileri takip etmelidirler.

SEO Uzmanı olarak çalışmalarımda nasıl bir yol izliyorum?

SEO Uzmanı olarak çalışmalarımda sıra ile;

 • Çalışacağım kurum ve kişilerle öncelikli olarak iyi ilişkiler kurmayı hedeflerim.
 • Çalışacağım kurum ve kişilerin mümkünse ilk görüşme öncesi internettten araştırmalarını yapar ve bilgi toplarım. Ön izlenim her zaman önemlidir.
 • Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında site ve kurum analizi kadar, rakip analizi de önemlidir. Ahrefs gibi sitelerden veri toplayarak çalışacağım kuruma öncelikli detaylı bir sunum yapıyorum.
 • Sunum sonrası karşılıklı beklentiler çerçevesinde SEO çalışmalarına başlıyoruz. SEO çalışmasına başladıktan sonra mutlaka ve mutlaka raporlama aralığını çalışma verimliliğine göre kuruma iletiyorum.
 • SEO Uzmanı olarak gerçekleştirdiğim her projede hedefler önemlidir. Kısa, Orta ve Uzun vadeli programlar çıkararak her kuruma özel SEO stratejileri oluşturmaktayım.
 • Düzenli online ve yüzyüze toplantılar sayesinde haftalık ve aylık (nasıl planlandıysa) raporlarımı detaylı olarak aktarıyorum. SEO Uzmanı olarak kurumun gelişimini gördükçe motivasyonum daha da artıyor, yaptığınız işin verimliliğini gördükçe mutlu oluyorsunuz.
 • Başarı hikayeleri oluşturdukça yaptığınız işin ne kadar doğru olduğunu, yolunuzun ne kadar düzgün olduğunu anlıyorsunuz.

Sizlerde Başarılı bir SEO Uzmanı ile çalışmak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz. Formu doldurarak sizinle iletişime geçmemizi sağlayıp, başarılı bir iş geliştirme süreci için adım atabilirsiniz.

Yapılmasını istediğiniz çalışma, kurum ve/veya marka bilgileri gibi paylaşmanızı öneriyoruz.